V současné době je velice skloňovaným tématem investiční zlato, ostatně není se čemu divit, protože jeho cena v dlouhodobém horizontu roste. Sice nevyplácí úroky ani dividendy, ale i tak slouží pro diverzifikaci investičního portfolia. V následujících řádcích se zaměříme konkrétně na zlaté slitky.
Zlato působí jako uchovatel hodnoty, a proto ho nakupují i centrální banky do svých rezerv. Jedná se prakticky o nezničitelný žlutý kov, který může předávat jedna generace na druhou.
Jak je to s cenou zlata?
Ve skutečnosti jsou zlaté slitky bezpečným uchovatelem hodnoty. Cena zlata kolísá, ale jeho hodnota je nadčasová. Jestliže plánujete investovat do slitků, dávejte si pozor na to, na jakého prodejce se obrátíte. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.
V České republice jsou dostupné slitky od švýcarských rafinérií a nabídka je poměrně omezená, proto rozpětí cenových nabídek u prodejců přesahuje i 10 %. Dávejte si tedy pozor na to, kde zlaté slitky kupujete. Proč byste měli platit více, než ve skutečnosti musíte?
Zlato je hmotné aktivum
Pokud si koupíte fyzické zlato, můžete ho držet v ruce, což u většiny jiných investic není možné. Drahý kov nemůže zničit oheň, voda, a dokonce ani čas. Stejně tak při držení slitků nepotřebujete žádnou papírovou smlouvu. Zlato je jediné finanční aktivum, jež není současně závazkem nějakého subjektu.
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ uvádí Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Srovnávejte tedy ceny prodejců a obraťte se na takové, kteří jsou levní, mají dlouhou historii na trhu a disponují skladovými zásoby.