Svaly tvoří 40 % naší tělesné hmotnosti, za předpokladu, že jsou dobře živeny a dostatečně trénovány. Tvoří je především proteiny aktin a myosin, které svalům dodávají schopnost kontrakce. Existují tzv. bílá a červená svalová vlákna. Bílá disponují jen malým množstvím svalového barviva myoglobulinu. Bílá vlákna shromažďují také méně energetických látek, tuku nebo glukózy a tak se hodí jen pro krátké spontánní zatížení, tady například pro krátký sprint. Bílé svaly spálí své energetické zásoby velmi rychle. Maratónští běžci nebo plavci na dlouhé tratě posilují červenou svalovinu. Bílá vlákna jsou podmíněna genotypem, červená lze ovlivnit pohybovými aktivitami.
Nezapomeňte větrat
Čím více kyslíku se svalovým buňkám dostane, tím viditelnější jsou výsledky. Zvolme si proto takový druh sportu, který nevyžaduje velké náklady a může být prováděn na čerstvém vzduchu. Ideální je běh lesem, protože stromy mění světelnou energii v energii chemickou, a tím uvolňují mnoho kyslíku. Na to, abychom mohli spálit tuk nebo glukózu na energii, potřebují buňky právě kyslík. Svalové buňky ho potřebují zvláště mnoho především tehdy, jsou-li na ně kladeny sportovní nároky.
Naše svalové buňky obsahují mitochondrie, ve kterých se tuk a glukóza spalují na energii. Čím více trénujeme a čím více kyslíku našemu organismu přivádíme, tím více se rozvíjejí mitochondrie ve svalových buňkách a tím lépe funguje buněčný metabolismus. To také znamená, že se tvoří více svalového proteinu.
Svaly a železo
Hlavní úlohou „železa“ v našem těle je transport kyslíku. Železo a kyslík mají k sobě silnou afinitu. Jeden atom železa v plicích pojme jednu molekulu kyslíku. Není-li v plicích dostatečné množství kyslíku, odcházejí atomy železa prázdné. A pokud chybí železo, nemohou být molekuly kyslíku transportovány. V mitochondriích působí železo a kyslík společně. Železo hraje významnou úlohu při transportu elektronů v kyslíkové látkové výměně.
Lidé, kteří hodně sportují, mívají někdy problémy se železem. Výkonnostní sportovci mívají nezřídka nízkou koncentraci železa v krvi. Může to být zvětšeným objevem krve nebo také omezeným příjmem železa ve střevech. Sport je vlastně stres a ve stresu je střevní činnost omezená. Železo se ztrácí také pocením. Nadměrný trénink může vést k vnitřnímu krvácení – a tím ke ztrátě železa. Ženy, které hodně sportují, by si měly uvědomit, že během menstruace mohou ztratit 0,7 miligramu železa. Železo se však ani ze střev do krve nedostává snadno. Fosfáty, které jsou hojně obsaženy v potravinách, mohou příjem železa brzdit. Dále také fytáty v obilí, čočce a sojových produktech. Černý čaj dokonce omezuje zužitkování železa až ze 60 %, káva kolem 40 %. Pokud však jíme ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na vitamin C, zužitkování železa se zlepší.
https://7plus.cz/potrebujete-rychle-kvalitni-komin-spolehnete-se-na-ciko/
https://shotmag.cz/jak-vnimaji-muzi-a-zeny-popijeni-alkoholu-u-sveho-partnera/
https://coolportal.cz/jak-vznika-hit-moped-babetta/