Kvasar je zkratka pro kvazihvězdný rádiový zdroj, protože astronomové poprvé objevili kvazary v roce 1963 jako objekty, které vypadaly jako hvězdy, ale vyzařovaly rádiové vlny.
Nyní je tento termín souhrnným označením pro všechny živící se, a tedy i svítící supermasivní černé díry, kterým se také často říká aktivní galaktická jádra.
Je to trochu protimluv nazývat černé díry svítícími, černé díry samy o sobě jsou totiž samozřejmě černé. Ve skutečnosti téměř každá velká galaxie hostí černou díru o hmotnosti milionů až miliard Sluncí a mnohé z těchto černých děr se skrývají ve tmě.

Kvasary jsou však jiným druhem černých děr. Nacházejí se v galaxiích s bohatými zásobami plynu, který možná pochází z nedávné srážky galaxie s galaxií, a živí se přitékajícím materiálem. Plyn se při pádu do nitra spirálovitě otáčí, zahřívá se a vyzařuje záření v celém elektromagnetickém spektru.
Rádi byste se dozvěděli o dalších zajímavých tématech jako například módě, špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, zvířatech či o tom co pro nás mají připravené hvězdy.
Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst zajímavosti a jaký je rozdíl mezi naším horoskopem a tím čínským nebo například detailně o znamení štíra.
https://hobbykutil.cz/chiptuning-automobilu-vyhody-nevyhody-a-rizika/
https://home-decor.cz/trapi-vase-ruze-nemoci-a-skudce/
https://real-home.cz/krbove-vlozky-s-vymenikem-komplexni-reseni-pro-vytapeni/